top of page

הרגלי שינה של התינוק

המטרה בשינוי הרגלי השינה של התינוק מגיל 6 חודשים היא להעניק לתינוק ביטחון לחזור לישון בין מחזורי השינה ללא תמיכה חיצונית.


המטרה שלנו היא ללמד את התינוק שהמיטה או העריסה מהווים מקום מוכר ובטוח, כך שההתעוררות שלו בלילה תהיה ללא צורך בהתערבות הורית לחזרה למצב שינה (כאשר לא מדובר ברעב). לילדים אשר להם קיים חיבור בין השינה לאכילה - בשלב הראשון נתחיל לשלב עבורם סוג חדש של הרדמה: נענוע, מנשא, כדור פיזיו, ליטוף, טפיחות.... כל שיטה שמקובלת עליכם ומרגישה בנוח. כאשר המטרה לנתק בין האכילה לשינה. לאחר מכן נשתמש באותה שיטה להרגיל לשינה במיטה. על מנת למנוע את החיבור בין האכלה לשינה, נאכיל את התינוק חצי שעה לפני ההרדמה, בחדר עם תאורה ושונה מהמיקום שבו הוא הולך לישון. לאחר סיום האכלה - ממשיכים הרוטינה הנבחרת של טקס השינה, מוסיפים 1-2 פעולות נוספות לפני ההרדמות - נידנוד, הדלקת רעש לבן, עיסוי, שיר - קובעים רוטינה חדשה שממנה גם אתם נהנים. המטרה כרגע היא להיות עם התינוק ולהרדים אותו לא על השד או הבקבוק, אלא בגישה אלטרנטיבית שנבחרה. לתינוקות שהקישור לשינה היה הנקה - רצוי שההורה השני יסייע בלילות הראשונים בהרדמה עד שהתינוק מתרגל לטקס השינה החדש. אם החיבור בין האכלה לשינה היה חזק - התינוק עלול למחוא ע״י בכי - לכן, ננחם בחיבוקים, נשיקות וכל מה שיעשה לו טוב. המטרה כרגע - לא להניח את התינוק ער למיטה או לעריסה אלא ללמד דרך הרדמות חדשה שהיא ללא אכילה. ההרדמה יכולה להמשך בין 30-60 דקות בלילה הראשון. אחרי שנרדם להעביר למיטה. אם מתעורר כעבור 40 דקות לחזור על אותן הפעולות שנבחרו להרדמה (נענוע, שירה או כדור פיזיו). תוך 3-5 לילות בממוצע התינוק יתרגל לשינוי החדש ויקבל אותו כדרך חדשה להירדמות.


איך נוכל לדעת אם הנקה או האכלה נוספת נובעת מרעב? חשוב להבדיל בין החיבור (התנייה) של אוכל-שינה לבין רעב אמיתי הנובע מצורך גדל בקלוריות.


כשרוצים לבחון את השינוי שמתרחש בדרך כלל באזור גיל 4 חודשים שקרוי ״רגרסיה בשינה״, למרות כי אני לא אוהבת את המושג, המטרה שלנו לזהות דפוסי אכילה רגילים של התינוק ולדעת מה נוסף ויוצא מהרגיל. זאת אומרת אם תינוק נרדם ב19:30 עד 1.00 בלילה, אוכל, ישן שוב 1-4 בלילה, אוכל, ישן שוב עד שש - למעשה יש תבנית מסויימת שהתינוק רגיל להתנהל על פיה שההורים כבר מכירים. בגיל 4 חודשים - אם כמות הפעמים שהתינוק מתעורר גדולה מהרגיל, ניתן לחשוד שמדובר ברגרסיה של השינה. במיוחד אם התינוק לא מגדיל את כמות ההנקות או האכלות ביום - מה שיכול להצביע על קפיצת גדילה פיזיולוגית שבמהלכה תצרוכת הקלוריות עולה. . כשאנחנו בטוחים שלא מדובר ברעב, ההתעוררות הנוספת שנוספה במהלך הלילה, זה הזמן ללמד את התינוק להירדם בדרך החדשה כשזה קורה (למעשה, לבצע את מה שעושים בטקס השינה כדי להחזיר לשינה - במקום להציע בקבוק או שד). . המטרה שלנו תמיד לשמר את כמות הקלוריות באופן יציב, תוך הקניית הרגלי הרדמות חדשים - כדי למנוע שינויים במשקל של התינוק. לאחר הסתגלות להרגלים החדשים - גם אותם ננתק בהמשך מהשינה. חשוב להבין שהתהליך מתאים לתינוקות שהיה להם לו״ז אכילה קבוע יחסית בלילה, שלפתע החלו להתעורר יותר אבל עוד לא התחילו לקבל בקבוק נוסף או שד בשעות החדשות. בדרך כלל מה שקורה בגיל 4 חודשים כשהתינוק מתעורר, ההורים חושבים שמדובר ברעב ומאכילים כדי להחזיר לשינה. למעשה הופכים את ההרגל לקבוע כי מוסיפים עוד קלוריות - התינוק צורך יותר קלוריות במהלך הלילה בניגוד ליום. אפילו הגדלה קטנה בכמות הקלוריות יכולה להטמיע הרגל חדש, לכן חשוב שתגדילו את הכמויות במהלך היום ולא הלילה. תינוק לא אמור לאכול כל 90 דקות בגיל של 4 חודשים והילך, אבל אם הופכים את האכילה להרגל, הוא ירצה לקבל את האוכל במבנה כזה. כמובן - אי אפשר להפסיק האכלה שנדרשת מרעב! אחרת פוגמים בכמות הקלוריות של התינוק.


האם התינוק אוכל יותר בלילה מלפני השינויים בשינה? האם התינוק אוכל פחות במהלך היום?


אם התשובה שלכן היא כן לאחת מהשאלות או שתיהן - צריך להגדיל את הצריכה הקלורית במהלך היום.

כדי לעשות את השינוי של הגדלת כמויות הצריכה במהלך היום - קודם כל צריך לעשות הערכה של המצב - כמה התינוק צריך לאכול. בדרך כלל האכלה ראשונה של הלילה תתרחש 4-6 שעות אחרי ההשכבה לשינה (אזור 1.00 בלילה), כאשר האכלה שניה תיהיה 3-4 שעות לאחר מכן (3/4 בבוקר). . אם התינוק למעשה אוכל עכשיו כל שעתיים, המטרה שלנו להוריד שתי הנקות מוקדמות שמתרחשות בדרך כלל בין ההשכבה לשעה 22.00 ולאחר מכן בשעה 2.30. אם את מניקה - צריך להבין כמה זמן התינוק יונק בזמן ההנקה הנוספת בלילה - ואם אוכל פורמולה כמה צורך בהאכלה הנוספת שנוספה. המטרה היא להוריד בזמן ההנקה - כדי להפחית אותה לחלוטין בהדרגה (הנוספת שנוספה שעתיים מהשינה) או הפחתה הדרגתית של כמות הפורמולה בבקבוק עד שמורידים לחלוטין. בזמן שעובדים על הפחתת ההנקה או המתן של הבקבוק - נותנים מענה בנענוע, או דרך אחרת שבחרתם בה להרדמת התינוק. כאשר חשוב להשאיר 1-2 הנקות או האכלות בלילה - אחרי האכלה או ההנקה שלפני ההשכבה לשינה. המטרה לספק את הקלוריות הנוספות במהלך היום, אפילו בהנקת צבר בערב, לעבוד על העניין במשך שבוע ימים. ברגע שמתחילים לרדת בכמויות בלילה, בהנקה או הפורמולה - אפשר לעבור להרגעה בכלים אחרים. אחרי שבוע ימים, צפוי שהתינוק ימשיך להתעורר באותם הזמנים כדי לקבל את הנדנוד או הליטוף. המטרה שלנו - להאריך את זמני השינה בלילה בין האכלות או הנקות שנובעות מרעב פיזיולוגי בשלב זה.1,279 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page