top of page

בריאות חלל הפה בתקופת ההריון

טיפולי שיניים בתקופת ההריון

בריאות השיניים היא חלק חשוב בבריאות הכללית שלך. זה גם חלק חשוב מההריון שלך

הריון מגביר את הסיכון לבעיות בריאותיות מסוימות שעלולות להוביל לסיבוכי הריון, כמו לידה מוקדמת

חשוב להמשיך לטפל בחלל הפה בתקופת ההריון, יש לעדכן את רופא השיניים בדבר ההריון. אין בעיה לבצע צילומי רנטגן לחלל הפה בתקופת ההריון.

המשיכי לצחצח את השיניים פעמיים במהלך היום, כמו גם שימוש בחוט דנטאלי. ביקור אצל שיננית מומלץ כפעמיים בתקופת ההריון בגלל הנטייה לדלקות חניכיים.


כיצד בריאות השיניים שלך משפיעה על ההריון?

ישנה חשיבות לטפל בחלל הפה עוד טרם ההריון. ההריון יכול להגביר את הסיכון לבעיות בבריאות הפה, מה שיכול להשפיע על העובר. לדוגמה, קיימים מחקרים המקשרים בין דלקות בחניכיים לבין הסיכון ללידה מוקדמת.

השינויים המתרחשים בגופה של האישה ההרה במהלך ההריון עלולים להשפיע על השיניים והחניכיים. לדוגמה:

1. רמות מוגברות של הורמונים מסוימים, כמו פרוגסטרון ואסטרוגן, עלולים להגדיל את הסיכון לבעיות בריאות הקשורות בחניכיים.

2. הרגלי האכילה עשויים להשתנות. כאשר יכולה להיות חשיפה רבה יותר למזונות מסוימים אליהם נחשפת פחות לפני ההריון. המזונות שאנו תורכים בעלי השפעה ישירה על בריאות חלל הפה (למשל, צריכה מוגברת של מתוק).

3. בחלק מהמקרים נשים הרות מפחיתות בשימוש בחוט דנטאלי או בצחצוח שיניים בגלל הבחילות התכופות. מומלץ להשתמש במי פה לאחר הקאה לפני הצחצוח מכיוון שהחומציות של התוכן שעולה יכול לפגוע בחיפוי של השיניים.

השינויים המתרחשים במהלך ההריון, יכולים להוביל לבעיות הבאות:

עששת – החיידקים שגורמים לעששת מסוכנים בתקופת ההריון מכיוון שהם יכולים לעבור דרך חבל הטבור לתינוק, מה שעלול להשפיע על בריאות השיניים של התינוק בהמשך החיים.

דלקת חניכיים – הורמוני ההריון יכולים להגדיל את הסיכון לדלקות חניכיים. 75-60% מהנשים ההרות יסבלו מדלקת בחניכיים בתקופה זו. סימנים ותסמינים:

אדמומיות ונפיחות

רגישות בחניכיים

דימום מהחניכיים, גם כשאת מצחצחת שיניים בעדינות

שיניים רופפות - רמות גבוהות של ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן במהלך ההריון עלולות לגרום לשחרור הרקמה מסביב לשיניים והתרופפות שלהן.

המצבים בהם דלקת חניכיים לא מטופלת, החיידקים מהחלל יכולים לחדור לזרם הדם ולגרום לזיהום מערכתי (למשל פגיעה במסתמים של הלב).

גרנולומה פיוגנית – סוג של גידול שפיר המופיע במהלך ההריון (לא סרטן). למעשה אלה גושים שנוצרים על החניכיים, בדרך כלל בין השיניים. הם אדומים וגולמיים, ומדממים בקלות. יכולים להיווצר בגלל רובד חיידקים מוגבר בחלל הפה. גידולים אלו בדרך כלל חולפים מעצמם לאחר הלידה. במקרים נדירים ייתכן שיהיה צורך להסיר אותם על ידי הרופא.

שחיקת השיניים - אם את סובלת מהקאות בתקופת ההריון, השיניים עלולות להיחשף ליותר מדי חומציות מהקיבה. חומצה זו עלולה לפגוע באמייל (המשטח הקשה) של השיניים.

מהם הסימנים והתסמינים שיש לשים לב אליהם בתקופת ההריון?

ריח רע מפה

שיניים רופפות

פצעים בפה או גושים בחניכיים

רווחים חדשים בין השיניים

נסיגת חניכיים או מוגלה לאורך החניכיים

חניכיים אדומות, נפוחות, רכות או מבריקות; חניכיים שמדממות בקלות

כאב שיניים או כאב אחר

אם יש לך כאבים או נפיחות, חשוב לקבוע תור באופן מידי ולא למשוך את הזמו. טיפול מוקדם שומר על הבריאות שלך ושל העובר.


כיצד מטפלים בבעיות שיניים במהלך ההריון?

אם את זקוקה לטיפול רפואי – עדכני את הרופא שאת בהריון. טיפולים בטוחים במהלך ההריון כוללים:

שימוש במשככי כאבים ואנטיביוטיקה לטיפול בזיהומים - רופא השיניים שלך יכול לתת לך תרופות הבטוחות עבורך ועבור תינוקך במהלך ההריון.

שימוש בהרדמה מקומית – קיימות תקופות הבטוחות לשימוש בתקופת ההריון.

ההמלצה לתזמן טיפולים אלקטיביים לשליש השני, כאשר ההרגשה הכללית משתפרת ואת פחות סובלת מהקאות.

כיצד את יכולה לשפר את בריאות חלל הפה בתקופת ההריון?

צחצחי שיניים במשחת שיניים המכילה פלואוריד פעמיים ביום והשתמשי בחוט דנטלי פעם ביום. השתמשי במברשת שיניים עם זיפים רכים. צחצוח ושימוש בחוט דנטלי באופן קבוע מסייעים בהסרת רובד החיידקים מהשיניים.

אם אינך מצליחה לצחצח שיניים בגלל הקאות, את יכולה לשטוף את הפה בתערובת של כפית אחת של סודה לשתייה בכוס מים אחת או להשתמש במי פה. שטיפה יכולה לעזור להפחית את כמות החומציות בפה.

הגיעי לביקורת לרופא השיניים / שיננית כל חצי שנה – גם במהלך ההריון.

נסי לאכול אוכל מגוון ובריא ולהגביל את הצריכה של מאכלים מתוקים - מאכלים בריאים כוללים פירות וירקות, בשר רזה, לחמים דגנים מלאים ופסטה ומוצרי חלב דלי שומן. הגבילי ממתקים ומזונות המכילים כמויות גבוהות של סוכרים ושתי מים במקום משקאות ממותקים. זכרי כי השיניים של התינוק שלך מתחילות להתפתח עוד ברחם בין 3 ל -6 חודשי הריון.


939 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page