האם קיימת חשיבות לחלונות ערות ושינה עבור הקטנים?

אתמול בסטורי העלתי לכן את השאלה ״האם אתן עוקבות אחרי לוח זמנים ספציפי עם התינוק או שעוקבות אחרי הסימנים של התינוק שלכן ופחות מציצות בשעון?״. לשימחתי הרבה, הרוב ענו שהן זורמות עם מה שקורה בפועל עם הילד ולא נשענות על מהלך יום מסודר מיום, סוג של מהלך טבעי יותר והקשבה לתינוק שלכן.


שיתפתי אתכן בשינויים שחוויתי ביומיים האחרונים עם גאיה, ייתכן והשינויים היו בגלל שהיא מצוננת ואולי השיניים ובכלל משהו במזג האוויר המשתנה, מה שלא תיהיה הסיבה (כי לא תמיד אפשר להבין מה היא גם אם ממש מנסים), החלטתי כמו תמיד להיות קשובה אליה ולזרום עם מה שהיא סימנה לי - כאשר היא לא הייתה מעונינת לישון וויתרתי ואפשרתי פעילות רגילה לחלוטין כאשר חיכיתי שהיא ״תסמן״ לי שהגיע הזמן לנוח.


המושג הזה בכלל של חלונות ערות ושינה מגיע מעולם ייעוצי השינה, משהו מאוד ספורדי שהוקם שלא ממש מאפיין כל תינוק אלא נותן איזשהי מסגרת שלעיתים אינה תואמת את המציאות - ובעיקר, מלחיצה את ההורים במידה והתינוק שלהם ״ישן מעט מידי או יותר מידי״ ולא עומד בקו אחיד עם ההנחיות בטבלאות השונות.


הבעיה בהגדרות האלה שהן אינן מתחשבות בתינוק האינדווידואלי שלכן, כל תינוק הוא עולם ומלואו ומה שמתאים לאחד יכול שלא להתאים לאחר. יש תינוקות שיהיו ערים יותר זמן ויהיו כאלה שירצו לישון יותר. זה מאוד משתנה, מאחד לשני ובעיקר עם הגיל. כאשר הם גדלים הם הופכים להיות סקרנים יותר, ורוצים לחקור את הסביבה ופחות מעניין אותם ״להיפרד״ מהעולם וללכת לישון (בניגוד אלינו).