top of page

הפלה טבעית - מדוע היא מתרחשת?

הפלה עצמונית (ספונטנית), המכונה גם הפלה טבעית, הינה אירוע שכיח. מהנתונים עולה, כי כ-15% מכלל ההריונותבשבועות 20-4 יסתיימו בהפלה. אמנם, השכיחות האמיתית של אובדן מוקדם של הריונות גבוהה בהרבה ומוערכת בקרוב ל- 50%.

הסיבה שהרבה פעמים ההפלה מתרחשת בשבועיים שלאחר הביוץ, לפני האיחור בווסת ולמעשה רוב הנשים אינן מודעותכלל שהיו בהריון, מלבד אלה המבצעות טיפולי פוריות.

בירור לסיבת ההפלות מבצעים במידה והאישה חוותה 3-2 הפלות חוזרות, מאחר וידוע כי הסיכוי גבוה מאוד שהריון שבאלאחר הפלה בשליש הראשון של ההריון יהיה תקין.


איתור דופק עובר באולטרסאונד

ניתן לצפות בדופק בעובר המתפתח כבר בשבוע 7-6 להריון, כאשר רמות הורמון ההריון בדם (BHCG) גבוהות מ-10,800 יח'/מ"ל או כאשר העובר בגודל 5-3 מ"מ.

לעיתים, לא רואים דופק בשבועות אלה (ביוץ מאוחר) ולכן חשוב לא להסיק מסקנות פזיזות אלא לבצע את הבדיקה שוב 5-3 ימים אחרי. לאחר שנצפה דופק הסיכון להפלה עומד על 5-3% בלבד. אם לא רואים דופק בשלב מוקדם זה של ההריון, ישבקרב נשים עם הפחה קודמת, הסיכון גבוה פי 5-4 להפלה מאישה ללא היסטוריה של הפלות.


הריון כימי מהו?

הריון כימי הוא מצב שבו יש הריון בבדיקת דם (בדיקת ביטא חיובית), אבל לא נצפה שק הריון בתוך הרחם בבדיקתאולטרסאונד. ניתן לצפות בשק הריון החל מהשבוע ה-5 להריון, כאשר רמות הורמון ההריון בדם הן מעל 1200-1000 יח'/מ"ל.


האבחנה נעשית בשלבים מוקדמים, כאשר בבדיקת דם מפסיקים לראות עליה בהורמון הביטא. למעשה אינן מכפילות אתעצמן כל יומיים כפי שהיינו מצפים.

הריון המלווה בדמם לדני וללא שק הריון ברחם יכול גם להורות על הריון חוץ רחמי, זו הסיבה שממשיכים מעקב אחר רמותהביטא עד שהן יורדות עד לערך ״שלילי״.


הפלה מאיימת

מצב שבו קיים דימום לדני בהריון, כאשר כמעט שליש מההריונות מלווים בהפרשה חומה או דמם לדני ולא מסתיימיםבהפלה.

המצבים בהם הרופא מתרשם כי ״צוואר הרחם פעור״ - זהו מצב שההריון כמעט בוודאות יסתיים בהפלה.


הסיבות להפלות

חשוב להבין שלרוב, אין לפעולות שאנו מבצעים השפעה על ההתרחשות של ההפלה. הרבה פעמים זוגות מחפשים סיבהלמה שקרה ומתחילים לתהות אם משהו שעשו במהלך השבוע יכול היה לעורר את המצב הקיים.


גורמים גנטיים

כ-70% מההפלות בשליש הראשון של ההריון הן בגלל הפרעות בכרומוזומים. מכאן, קיימת המלצה כי זוגות שחוו שלושהפלות חוזרות רצופות יבצעו בדיקה של הכרומוזומים (קאריוטיפ). 8%-3% מהזוגות עם הפלות חוזרות מוצאים בעיהבכרומוזומים, בדרך כלל חלוקה מאוזנת אך לא שווה של החומר הגנטי בין זוגות הכרומוזומים. חשוב להדגיש שבדיקתהכרומוזומים אצל ההורים חושפת רק חלק קטן מהסיבות הגנטיות להפלות.

כאשר מזהים בעיה כרומוזומלית אצל ההורים, ניתן במסגרת הפריה חוץ גופית לבצע אבחון גנטי בעוברים ולמנוע הפלה עלידי החזרה לרחם רק של עוברים תקינים מבחינה כרומוזומלית (PGD).


גורמים זיהומיים

נמצא כי בקרב נשים שחווה הפלות חוזרות הייתה שכיחות של זיהומים עם כלמידיה ומיקופלזמה. במידת הצורך, יבוצעותרביות והאישה תקבל טיפול אנטיביוטי מתאים.


גורמים אנטומיים

בכ-15% מהנשים עם הפלות חוזרות ניתן למצוא בעיה ברחם. הפרעות במבנה הרחם עלולות לגרום להפרעה בהשתרשותהעובר והתפתחות השליה והעובר בחלל הרחם.

האבחון מתבצע בדרך כלל בשלב ראשון בעזרת בדיקת אולטרסאונד. לעתים מבצעים גם צילום רחם או היסטרוסקופיה כדילהגיע לאבחנה הנכונה.


הפרעות קרישה

כאשר אישה עוברת 3-2 הפלות ספונטניות הרופא יבצע בדיקות להפרעות קרישה. אם מאבחנים בעיה בקרישיות הדם, ניתןלהציע טיפול מונע יעיל בעזרת תרופות נוגדות קרישה (מדללי דם) כמו קלקסאן או פראגמין.


גורמים הורמונליים

חשוב לשלול בעיה בבלוטת התריס או הפרעות ברמות הורמון הפרולקטין, ע״י ביצוע בדיקת דם פשוטה.

נמצא כי אי-ספיקת הגופיף הצהוב שכיחה בקרב נשים עם הפלות חוזרות, הרבה פעמים ניתנת תמיכה של טיפול פרוגסטרוןלאישה ההרה לאחר הביוץ ועד שבוע 14-12.


גורמים חיסוניים

יצירה של תגובה חיסונית ונוגדנים בגוף האישה בתגובה להריון בגלל פעילות לקויה של מערכת החיסון. אשר מובילה לפגיעהבהתפתחות ההריון, כנראה כתוצאה מפגיעה בתפקוד השליה. אם בבדיקת דם יימצאו נוגדנים המורים על תגובה חיסונית לאתקינה, ניתן למנוע הפלות חוזרות על ידי מתן של תרופות כמו אספירין ותרופות נוגדות קרישה.


גורמים סביבתיים

עישון, אלכוהול ושתיית כמויות גדולות של קפה דווחו בקשר עם שכיחות מוגברת של הפלות חוזרות.


האם הפלה בעבר מעלה את הסיכוי להפלה חוזרת?

היסטוריה של הפלות בעבר מעלה את הסיכון להפלה נוספת. אצל אישה שכבר ילדה בעבר לפחות ילד חי אחד, הסיכוןלהפלה בהריון הבא הוא 12%. אך אם אישה זו חוותה בעבר הפלה אחת, הסיכון להפלה חוזרת עולה ל- 24%.


האם הסיכון להפלה קשור לגיל האישה?

קיים קשר הדוק בין שיעור ההפלות לגיל האישה. השכיחות של הפלות עולה עם גיל האישה, בנשים בנות 20 השכיחות היא12%, בעוד שבנשים בנות 40 השכיחות עולה ל-26%.

624 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page