top of page

התייבשות בקרב תינוקות - מה חשוב לדעת?

אם את מרגישה שכל מה שהתינוק שלך עושה זה לישון, לאכול ולדאוג לתעסוקה של החלפת חיתולים מלוכלכים, את צודקתלחלוטין - זה בדיוק מה שהתינוק שלך צריך לעשות. הבטן של התינוקות קטנה ומכילה פחות תכולה משל מבוגרים וילדיםגדולים ולכן אנחנו עדים לכמות חיתולים גדולה יותר של שתן.


נוסף, חילוף החומרים שלהם מהיר יותר ולכן הם זקוקים למזון ובעיקר נוזלים מסביב לשעון. באופן תקין, תינוקות יכוליםלקבל את כל הנוזלים שהם זקוקים להם מההאכלה בבקבוק או הנקה, אך אם התינוק חשוף לטמפרטורות קיצוניות או מאבדנוזלים בגלל הקאות, שלשולים או הזעה, הוא עלולה להתייבש במהירות.

מכאן, כדאי להכיר את סימני התייבשות אצל תינוקות, יחד עם אופן המניעה והטיפול במצב.


מהם הסימנים להתייבשות אצל תינוקות?

אם התינוק שלך מקיא (לא פליטה אלא כמות גדולה של תוכן הארוחה), סובל משלשול או חולה (חום) או אם שהיתם בחוץבמזג אוויר חם במשך זמן ממושך, חשוב להקפיד על ניטור סימני התייבשות.

במידה ושמים לב לאחד מהסימנים לגשת לבדיקה רפואית:

* פחות מ-6 חיתולים רטובים ב- 24 שעות או חיתולים שנשארים יבשים במשך שעתיים - שלוש, מה שעשוי להיות סימן לכךשתפוקת השתן בירידה.

* שתן שהצבע שלו צהוב כהה והוא מרוכז יותר (ריח חריף).

* ריריות יבשות (יתכן שתבחינו בשפתיים סדוקות)

* בכי ללא דמעות, מעל שלושה חודשים

* העור נראה יבש (אם בודקים ע״י צביטה כלפי מעלה בעדינות העור לא אלסטי ונשאר בצורת אוהל למספר רגעים).

* עיניים שקועות

* אדישות, התינוק לא מתקשר ולא מגיב

* מרפס קדמי שקוע


במקרים קיצוניים, תינוקות יזדקקו לטיפול מיידי ואף קבלת עירוי נוזלים דרך הוריד לאור המצב. אם הנכם שמים לב לאחדמאלה, יש לפנות בדחיפות לקבלת טיפול רפואי:

* התינוק לא נתן שתן במשך שש שעות

* התינוק מאוד לא רגוע

* ישנוני בצורה בלתי רגילה (לא מגיב אליכם כלל)

* בעל ידיים ורגליים קרות ו / או מראה של כתמים על העור


מה כמות הנוזלים שהתינוק זקוק?

עד גילאי 6-4 חודשים, למעשה השלב שבו מתחילים לשלב מזון מוצק בתזונת התינוק, כל הנוזלים להם התינוק זקוק מגיעיםאליו דרך חלב אם או מתרכובת הפורמולה.


כלומר, באופן כללי אין צורך להוסיף נוזלים נוספים לפני גיל חצי שנה אלא אם רואים שהתינוק איבד נוזלים דרך שלשול אוהקאה - במקרים כאלה נציע יותר הנקות או בקבוקים.

לאחר שהתינוק מתחיל תזונה שמכילה מוצקים, כמויות קטנות של נוזלים יתחילו להגיע ממקורות אחרים, כגון פירות וירקות, כמו גם נתחיל חשיפה למים.

מכיוון שאם התחלת המוצקים בגיל חצי שנה נתחיל לראות ירידה טבעית בכמות ההנקות והבקבוקים ביממה, חשוב שתהייהתוספת של מים.

כאשר יוצאים החוצה וחם חשוב שיהיה אתכם בקבוק מים מוכן עבור הפעוט (מגיל חצי שנה).


איך מטפלים במצב של התייבשות?

במקרים שהתינוק סובל משלשום או מקיא אנחנו עדיין נמשיך להציע לו את השד או את הבקבוק בכמות הרגילה ואף ננסהלתגבר את הכמות (לפעמים ייקחו פחות פר מנה אבל נרצה כמה שיותר במכלול).

המתינו שעה אחרי שהתינוק מקיא, ואז הציעו כפית נוזל כל 10 דקות למשך שעה (אם מעל גיל חצי שנה מים, הנקה אובקבוק במידה וקטן יותר).

אם הוא לא מקיא שוב, תעלו בכמות כל פעם.


אם יש אובדן משמעותי של נוזלים, במיוחד אם לתינוק יש שילוב של שלשולים והקאות, רופא הילדים של ילדכם עשוי גםלהמליץ עבור פעוטות נוזלים שיאפשרו להוסיף גם אלקטרוליטים שהפעוט יכול לאבד בהקאות ושלשולים (נתרן ואשלגן).

8,530 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page