top of page

התינוק או הפעוט חובטים את הראש בקיר או בסורגי המיטה - האם זה נורמאלי? מה לעשות?

זהו היבט אחד של גידול ילדים שחלק גדול מההורים אינם מצפים לו, ואני מקבלת לפחות שאלה אחת על ההתנהגות בשבוע, כאשר הדאגה העיקרית של ההורים ״האם זה נורמאלי?״.

אז כן, יש ילדים שיחבטו את ראשם בחפצים, זה כולל חפצים רכים כמו כרית או מזרן. אבל לפעמים מדובר גם במשטחיםקשים כמו קיר או מזרן פעילות המונח על הקרקע. ההתנהגות יכולה להפחיד ולהטריד את ההורים, אבל נסו לנשום ולהביןשזה בתחום הנורמלי.

אז מהן הסיבות הנפוצות לחבטות הראש, כמו גם הדרך המומלצת להגיב במצבים אלה (לא מעט פעמים כתבתי בשאלות, ואחרי שההורים התנסו בחוויה והגיבו כפי שתיארתי ההתנהגות פסקה לאט לאט). יש ילדים שעושים זאת לפני תנומה אולפני השינה, כטכניקה להרגעה עצמית. עבורינו ההורים ההתנהגות יכולה להיראות מסוכנת ומלחיצה.


יש ילדים שחובטים את הראש רק כשהם שוכבים עם הפנים כלפי מטה במיטה, ואז חובטים את הראש שוב ושוב לתוךהכרית או למזרן. אולם במקרים אחרים, התופעה יכולה להתרחש כשהתינוק או הפעוט זקופים, יושבים או עומדים במיטה, אז החבטה יכולה להיות בקיר או בסורגים של המיטה. יכול לקרות גם בישיבה בכיסא אוכל, כשהם חובטים את הראש עלהמגש או אחורה למשענת.

יש ילדים שמנדנדים את גופם בזמן שהם חובטים את הראש, ואחרים גונחים או משמיעים רעש אחר. חשוב להבין שבדרךכלל ההתנהגות לא מעוררת דאגה (רק בטיחותית), בייחוד אם אנחנו רואים אותה לפני שינה או בזמן אכילה (למעשה, הזדמנויות להרגעה או משיכת תשומת לב ההורה). ההרגל יכול להופיע סביב גילאי 6 עד 9 חודשים, כאשר ילדים רבים מפסיקים את ההתנהלות בגילאים 3 עד 5. זמן החבטות נמשך בדרך כלל עד 15 דקות (לנו לפעמים זה נראה כמו נצח).

מהם הגורמים האפשריים להתנהגות בקרב תינוקות ופעוטות?

לפעמים, עוזר להורים להבין מה עומד מאחורי ההתנהגות כדי להירגע. להלן קיימים מספרהסברים לתופעה, אתייחס לשניים הנפוצים ביותר:

1. הפרעת תנועה קצבית הקשורה לשינה - הרגל זה מתרחש לעיתים קרובות ממש לפנישהילד נרדם. זה אולי נראה כואב, אך למעשה, חבטות הראש הן הדרך שבה הילדיםמרגיעים את עצמם ונכנסים לשינה. זה דומה לתופעה שרואים בקרב חלק מהילדים מצביםשבהם הם מנדנדים או מנערים את הרגל שלהם בזמן שהם נמצאים בתהליך של הירגעותלקראת שינה. בדרך כלל, הפעולה נמשכת מספר דקות הילד נרגע ונרדם.

2. לפעמים ההתנהגות יכולה להצביע על תסמונת מורכבת יותר, אך, היא תיהיה מלווה בפיגור התפתחותי והתנהגויותנוספות שנצפה אצל הילד (למשל, באוטיזם).

כדי להבדיל בין מצב של הפרעת תנועה קצבית לבין בעיה התפתחותית, כדאי לעקוב אחר הזמנים שבהם מתרחשתההתנהגות. ככלל, אם ילדכם בריא ואינו מראה עיכובים התפתחותיים, בעיות פסיכולוגיות או נוירולוגיות - והחבטות מתרחשות רק לפני השינה - סביר להניח כי מדובר בהפרעת תנועה קצבית. בניגוד לכך, אם קיימים תסמינים נוספים המלווים בחבטות ראש - כמו עיכובים בדיבור, התפרצויות רגשיות או אינטראקציה חברתית ירודה - יכול להיות שיש בעיה אחרת. זההזמן לפנות לרופא הילדים להערכת המצב.


כיצד להגיב במצב שהתינוק או הפעוט חובטים את ראשם?

1. נסו להתעלם - אני יודעת שזה קל יותר להגיד את המילים מאשר לעשות. אבל תבינו, שתגובה מצידכם יכולה לגרות אתהתינוק להמשיך בהתנהלות ואף להחמיר את ההתנהגות כי הוא רואה שזה יוצר מצב שזה מושך את תשומת הלב שלכם. הוא יכול גם להשתמש בהתנהגות להשגת הדברים שמעוניין בהם.

אם אתם מגיבים - היו רגועים עד כמה שניתן, הסיחו את דעתו של הילד ועברו לפעולה אחרת.

כמובן, נתעלם רק אם אין סיכון פיזי לפגיעה.

2. מקמו מחדש את העריסה או המיטה כך שלא תהייה קרובה לקיר כדי למנוע את החבטה.

3,706 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page