top of page

זעם לאחר לידה: הרגש הלא מדובר של אמהות טריות


רובינו, כשאנחנו מדמיינים את התקופה שלאחר הלידה, עשויים לראות את התמונה שמשודרת לנו בדרך כלל בפרסומות, אמא עם שמיכה נעימה מול הטלוויזיה מחבקת את התינוק ומאושרת. אבל, נשים שכבר עברו בעבר את הטרימסטר הרביעייכולות להעיד שהמציאות מורכבת יותר, נכון שיש רגעים ממתוקים אך לא חסרים רגעים בהם צריך להתרגל לקושי ולחוסרשינה ולרגשות שמלווים את התקופה הראשונית הזו.

מחקרים מדברים על כך שבקרב 22% מהנשים לאחר לידה יהיו הפרעות מצב רוח קשות יותר מרק ירידה זמנית במצב הרוחהמאפיינת את רוב הנשים (doi:10.1001/jamapsychiatry.2013.87).


רוב הסיכויים ששמעת על דיכאון וחרדה לאחר לידה, אבל מה קורה אם הסימפטומים שלך משקפים כעס יותר מעצב?

קיימים מצבים בהם אמהות טריות מרגישות כעס בתדירות גבוהה יותר מכפי שהן מרגישות עצובות, עייפות או חרדות. עבוראמהות אלה, זעם לאחר לידה עשוי להיות הגורם לכעס עז, להתפרצויות ולתחושת בושה בשנה הראשונה לחיי התינוקשלהם. חשוב להבין שאת לא לבד, קיימות דרכי טיפול שיכולות לסייע.


מהם התסמינים של זעם לאחר לידה?

זעם לאחר לידה בא לידי ביטוי באופן שונה בקרב נשים שונות, והתסמינים מושפעים מהמצב שבו האמא נמצאת. נשים רבותמתארות מצבים בהן הן מתפרצות פיזית או מילולית על משהו שהמצב אחר בכלל לא היה מפריע להן.


תסמינים של זעם לאחר לידה כוללים:

* חוסר יכולת להשתלט על הרגשות שאת מרגישה

* התפרצויות מרובות של צרחות או קללות

* שימוש באלימות פיזית - בין אם ישירה או עקיפה ע״י שבירה של חפצים

* מחשבות או דחפים אלימים, אולי מופנים לבן / בת הזוג שלך או לבני משפחה אחרים

* מחשבות חוזרות על משהו שהרגיז אותך ללא הפסקה

* הרגשה של שיטפון של תחושות לאחר הזעם

מה הטיפול בזעם לאחר לידה?

מכיוון שזעם לאחר לידה ודיכאון לאחר לידה באים לידי ביטוי באופן שונה עבור כל אישה, מומלץ לפנות למרפאה לרופאהמטפל כדי למצוא את הטיפול המומלץ ביותר עבורך. קיימות שלוש אופציות טיפוליות מומלצות למצב:

* קבלת תמיכה - בקבוצה או באופן פרטני ע״י אנשי מקצוע מתאימים (פסיכולוג קליני : עובדת סוציאלית).

* הטיפול יכלול לימוד אסטרטגיות התמודדות עם הרגשות וההתנהגות אשר האישה שמה לב שהשתנתה בעקבות הלידה.

* שימוש בתרופות. לפעמים יש צורך בתרופות לתקופה. בזמן שהאישה עוברת תהליך של תמיכה ורכישת כלים חדשים, ניתנת גם תמיכה תרופתית לסיוע בהתמודדות הרגשית.

לפעמים עולה הצעה לנהל יומן, שבו האישה כותבת את הדברים שהובילו אותה לתחושה או לביטוי הרגשי המסויים כדישתוכל להיעזר במידה בהמשך לניתוח הסיטואציות והימנעות מהגעה למצבים אלה (זיהוי הטריגר שהוביל להתפרצות).

שינויים באורח החיים עשויים גם לעזור להרגיש טוב יותר. מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, פעילות גופנית מתונה, זמן שאפשר לבלות בנפרד ובאופן רגוע מהמשימות של היום.


כמה זמן יכולה להימשך התופעה של זעם לאחר לידה?

אין ממש תיחום לחוויה והיא משתנה מאישה לאישה כתלות במה שקורה לה בחיים שלה. קיימים מספר כורמים שעלוליםלהשפיע על משך הזמן בו האישה חווה הפרעות במצב הרוח לאחר לידה.

אלו כוללים:

* מחלות נפש אחרות או היסטוריה של דיכאון

* קשיי הנקה

* הורות לילד עם אתגרים רפואיים או התפתחותיים

* לידה מלחיצה, עם סיבוכים או טראומטית

* תמיכה לא מספקת או חוסר עזרה

* שינויים באורח החיים בתקופה שלאחר הלידה כמו מוות (במשפחה) או אובדן עבודה

* אירועים קודמים של הפרעות במצב הרוח לאחר לידה

למרות שאין ציר זמן ספציפי להחלמה, בדרך כלל, הפרעות במצב הרוח לאחר לידה הן זמניות. ככל שהאישה תקבל מהריותר את העזרה והטיפול הנכונים, כך תרגיש טוב יותר במהירות רבה יותר. חשוב לפנות לטיפול במהירות.

2,210 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page