top of page

כאבים בצלעות בתקופת ההריון - סיבות ופתרונות אפשריים למצב

לעיתים קרובות, בתקופת ההריון, נשים הרות חוות מגוון רחב של תסמינים שגורמים לאי נוחות יומיומית. אחת התלונותהנפוצות היא כאב בצלעות, אשר להן מספר סיבות אפשריות המשתנות על פי השליש שבו האישה נמצאת.


ברוב המקרים, מדובר בכאב שאינו גורם לנזק או מצביע על בעיה. ההסבר הפשוט לתופעה קשור לעובר הגדל עצמו, שגורםלכאב בצלעות בגלל המיקום האנטומי של הרחם (במהלך ההריון ככל שהאישה מתקדמת יותר, בית הצלעות מתרחב כדילהכיל את הרחם הגדל).

אבל, למרות כי סיבוכים רפואיים גורמים לכאבים בשכיחות נמוכה יותר, עדיין חשוב להכיר את סימני האזהרה.


סיבות נפוצות לכאבים עפ״י הטרימסטר להריון

לחץ שמפעיל העובר המתפתח - בסוף הטרימסטר השני ובמהלך הטרימסטר השלישי, הרחם מתרחב כלפי מעלה כדילהכיל את העובר המתפתח. ככל שהעובר גדל יותר ויותר, הוא עלול להתחיל ללחוץ על הצלעות.


נשיאת המשקל הנוסף של העובר יכולה גם להפעיל עומס רב יותר על השרירים סביב הבטן, מה שעלול, בתורו, להפעיל לחץעל שרירי הצלעות, ולגרום לכאבי שרירים.

כאב זה הוא בדרך כלל קל עד בינוני. אם הכאב חמור, עדיף לפנות לרופא להערכת המצב.


תנוחת העובר - לרוב, סמוך לסוף הטרימסטר השני, העובר משנה תנוחה ומתהפך כך שהראש פונה כלפי מטה וכפותהרגליים פונות לכיוון הצלעות.


במצב חדש זה, העובר יכול להפעיל לחץ על הצלעות. התנועות של העובר מורגשות הרבה יותר ומשפיעות על הסביבה שבההעובר נמצא. תנועות הידיים והרגליים, במיוחד בעיטות, עלולות לגרום לכאבים בצלעות ובמקומות אחרים בגוף כתנאי למנחשל העובר ומבנה הגוף של האישה.


לרוב, האישה ההריונית תדווח על כאבים בצלעות, באזור שנמצא ממש מתחת לשד, שמושפע מהמיקום של התינוק.


כאב ברצועות עגולות - מדובר בתלונה נפוצה בקרב הריוניות רבות שחשות את הכאבים. הרצועות העגולות הן זוג חוטירקמה סיבית המחברים את החלק הקדמי של הרחם למפשעה. כאשר הרחם גדל במהלך ההריון, הוא יכול להפעיל לחץ עלהרצועות העגולות, וזה יכול לגרום לכאב חד בעת תנועה.


כאב הקשור ברצועות העגולות יכול להופיע בכל עת מתחילת השליש השני ואילך. נשים עשויות לחוש כאב סביב הצלעות, הגב או האגן.


במקרים מסויימים, מדובר בכאב שנובע מפתולוגיה. אחת הסיבות הנפוצות בתקופת ההריון לכאבים באזור הבטן, הם אבנימרה - לנשים בהריון יש סיכון גבוה יותר בהשוואה לשאר האוכלוסייה לפתח אבנים בכיס המרה בגלל עליית רמות האסטרוגןוקושי בריקון כיס המרה בתקופת ההריון. הסטטיסטיקה מדברת על כ-12% מההריונות, שיפתחו אבנים בכיס מרה בתקופתההריון.


אבנים בכיס מרה עלולים להיות מלווים בתסמינים או שלא. כאשר יש כאב, בדרך כלל, יתמקד בבטן הימנית העליונה.

אנשים בכיס המרה יכולים להופיע בכל עת במהלך ההריון. חלק מהנשים עשויות להזדקק לניתוח להסרתן בעקבות ההריון(לאחר לידה, במהלך ההריון נעדיף טיפול שמרני אם מתאפשר).


סיבוך נוסף שעלול להוביל לכאבים, מצב של דלקת בדרכי השתן אצל ההריונית.

לנשים הרות יש סיכון גבוה יותר לפתח זיהומים בדרכי השתן בהשוואה לנשים שאינן בהריון, במיוחד במהלך הטרימסטרהשלישי.


ההריון יכול לגרום לשינוי בפלורה של החיידקים בדרכי השתן, ונשים הרות עלולות לחוות קושי בריקון השלפוחית בגללהלחץ המקומי שמפעיל העובר על האזור. שילוב שני הגורמים יחד מעלה את הסיכון לדלקת בדרכי השתן.

ללא טיפול, דלקת בדרכי השתן יכולה לגרום לכאב בכליות, שיכול להרגיש כמו כאב בצלעות בגלל ההקרנה האזורית.


במקרים הבאים יש לפנות להערכה רפואית:

תחושת צריבה במהלך מתן שתן

תדירות מוגברת של מתן שתן (מעבר למה שקורה בדרך כלל, וכן, תדירות מתן השתן גבוהה יותר במהלך ההריון באופןטבעי בגלל הלחץ המופעל על השלפוחית)

זרימת שתן לקויה

חום או צמרמורת

כאב באזור שלפוחית השתן או באזור הכליות (בגב)


בעיה נפוצה נוספת, שקשורה בהריון ועלולה לגרום לכאב מקומי באזור הצלעות היא הצרבת.

במהלך ההיריון, הגוף מייצר הורמון הנקרא רלקסין. הורמון טבעי זה אחראי לסייע לשרירים ולרצועות להתכונן ללידה.

ההפרשה המוגברת של הרלקסין עלולה להוביל להופעת כאבים באזורים שונים בגוף, כולל סביב האגן ומתחת לצלעות. כאבזה יכול לעיתים לנבוע מצרבת. רלקסין גורם לצרבת מכיוון שהוא מרפה את הוושט, הצינור המוביל מזון מהפה לקיבה, ומאפשר לחומצת הקיבה לעלות לכיוון הוושט יותר מהרגיל.


צרבת יכולה להתחיל כבר בשליש הראשון ועשויה להימשך לאורך כל ההריון.


גם העצירות, שאופיינית לתקופת ההריון גורמת לכאבי בטן וליציאות בתדירות נמוכה. לפעמים, ההרה עלולה להרגיש כאביםהקשורים לעצירות בבטן העליונה, מתחת לצלעות.


אחד הגורמים שחשוב לשים לב אליהם, העלולים להוביל לכאב באזור הצלעות, הוא התפתחות של רעלת הריון.

רעלת הריון ותסמונת HELLP, הם שני סיבוכים שעלולים להתרחש במהלך ההריון ולגרום לכאב מתחת לצלעות.


הכאב יופיע ברבע הימני העליון מכיוון ששתי התסמונות משפיעות על הכבד. הכאב יכול להיות להופיע כהקרנה לכיוון הכתף, כאבים בקו החזיה או כצרפת עקשנית שלא מגיבה לבו אי חומצה.

הן רעלת הריון ותסמונת HELLP עלולות להתרחש לקראת הסיום של הטרימסטר השני ובמהלך הטרימסטר השלישי.


הסימפטומים המחשידים:

הופעת חלבון בשתן

לחץ דם גבוה

כאבי ראש שאינם מגיבים לתרופות

חזרה של בחילה

צרבת קשה

קושי במתן שתן

נפיחות בידיים ובפנים

עלייה פתאומית במשקל

הפרעות ראייה, טשטוש ראייה

כאב ברביע הימני העליון של הבטן


רעלת הריון ותסמונת HELLP הם סיבוכי הריון מסוכנים העלולים להיות מסכני חיים הן לאישה והן לתינוק. במקרים אלהנדרשת התערבות רפואית מיידית.


כיצד ניתן להפחית את הכאבים בצלעות, כאשר לא מדובר בסיבוך במהלך ההריון?


לא ניתן לנטרל לחלוטין את כל הכאבים באזור, מכיוון שחלקם נובעים מהלחץ המקומי שאותו יוצר העובר הגדל. במקריםאלו, אמבטיה חמימה או חימום מקומי יכול להיות יעיל. פעילות גופנית, הקשורה במתיחות עדינות של האזור בסיוע של כדורפיזיו, או יוגה, יכולים לסייע ב הרפייה זמנית ושינוי של המנח של העובר או תנועה שלו באזור.


ניתן להסתייע בכירופרקט, פיזיותרפיסט או אוסטאופט המתמחה בהריון. איש המקצוע יכול להציע תרגילים, שינויים ביציבהודרכים אחרות להקלה על כאבי שרירים ושלד.


לשים לב, שהלבוש רפוי ואין לחץ מקומי במקום על ידי חזיה.


חשוב לשים לב לתסמינים השונים ולפנות תמיד לבדיקת הרופא או האחות המלווים את ההרה כדי לשלול סיבוך.

10,820 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page