top of page

צעצועי התפתחות מומלצים לבני 9 חודשים ואילך

עודכן: 5 במאי 2023

ככל שטווחי הקשב שלהם גדלים והם הופכים להיות ניידים יותר, תינוקות בני 9 חודשים להוטים לחקור את העולם סביבם. אבני הדרך ההתפתחותיות שלהם עוזרות להם לשגשג, וצעצועים המעודדים תנועה, כישורי שפה ואינטליגנציה חברתית-רגשית יכולים ללוות אותם בהתפתחותם.


בגיל 9 חודשים, לתינוקות רבים יש את המיומנויות המוטוריות - זחילה, משיכה לעמידה, שיוט לאורך רהיטים - מה שמאפשר להם לחקור בדרכים חדשות. התינוק מתחיל להיות עצמאי יותר במשחק וחקירה ויכול להתנייד מבחינת המשחק בין הצעצועים שמוצגים לו ולבחור את הצעצוע למשחק באופן עצמאי יחסית.


כאשר קונים צעצועים לילדים בני 9 חודשים, קחו בחשבון שבגיל זה, בטיחות היא בעלת חשיבות עליונה שכן תינוקות אוהבים להכניס דברים לפה. אספתי לכן מספר אופציות של צעצועים מעולים שיכולים ללוות את הקטנים החל מגיל 9 חודשים ואילך, כאשר בכל טווח גילאים הצעצוע ישרת מטרה שונה מבחינה התפתחותית.


הליכון דחיפה של Vtech - להליכון יש אורות ואופציה לאינטראקציה של הילד במהלך המשחק, מבחינת הלחיצה והתגובה של ההליכון. מה שכן, חשוב לשים לב שבחלק המקרים כמות המנגינות יכולות להיות מעוררות עבור ההורים או הילד. קיימת אופציה לווסת את עוצמת הרעש, ולבחור את הפונקציה שימלאו המקשים ברגע הלחיצה. בנוסף, להליכון יש מכוונים למהירות שבו הוא מתקדם כאשר משרת את הקטנים במהלך ההתניידות (הכוונה בגלגלים). בהליכון ניתן להשתמש כבר מגיל חצי שנה, כאשר ניתן להשכיב אותו על הריצפה, ולסייע לילד לעלות על פני המשטח והתרומם על האמות לחקירת ההליכון. מעולה גם לתינוק שמתחיל לשבת למשחק לגובה, כאשר מציבים את ההליכון אל מול התינוק.

עוד דוגמה מצויינת להליכון מוצלח של חברת Bkids המאפשר שילוב שלו במשחק על הריצפה, בהמשך כהליכון דחיפה, עם משחקים מגרים אינטראקציה ובשלב שהתינוק מנסה להתרומם לעמידה ההליכון הופך לשולחן אינטראקטיבי, שמאפשר משחק בזמן עמידה ושימוש בשולחן הפעילות לתנועתיות סביבו.


הליכון דחיפה ושולחן פעילות
הליכון דחיפה ושולחן פעילות

במידה ואת מעדיפה הליכון דחיפה עשוי מעץ, ישנן מספר אופציות טובות. אני אוהבת הליכוני דחיפה שמאפשרים אחסון בתוכם, הסיבה היא - החפצים שאנחנו מכניסים לתוך ההליכון הופכים אותו לכבד יותר, יציב יותר ומאפשרים תנועה איטית והדרגתית עבור התינוק שלומד לנוע במרחב באופן זקוף. אופציות מומלצות: הליכון מבית Hape, הליכון מבית Pit toys - בהליכון זה ישנן גם קוביות מעץ שילוו את התינוק לאורך הזמן, מבחינת שידרוג יכולות הבנייה והפירוק של המגדלים והצורות שניתן להרכיב עם הקוביות.

הליכון עץ
הליכון עץ

מגדל השחלות - מגדל השחלות מאפשר לעבוד על הכישורים המוטוריים של הילד, נבחר מגדל צבעוני, עם מרקמים משתנים של החלקים. בהתחלה אין חשיבות לסדר ההשחלות, המטרה שלנו להדגים את ההשחלה, לציין את הצבעים בפני הילד (זיכרו, עובדים על כישורי השפה שלו בכל הזדמנות של משחק). מגדל השחלות מתאים לילדים שמתחילים לתרגל ישיבה באופן עצמאי. החלקים יכולים לשרת אותנו גם למשחק זחילה, כאשר התינוק מעביר איתו את החלקים ממקום למקום:


קופסת פעילות מעץ מבית Spark Toys - החרוזים העשויים מעץ מקדמים את הקשר בין עין-יד, ויכולת קואורדינציה של התינוק בזמן המשחק והעברת החרוזים ממקום למקום. הקופסא מאפשרת משחק מגוון של סיבובי שיניים, השחלות של צורות, התייחסות לצורה עצמה בהמשך והצבע. בניית מגדל מקוביות המשחק המיועד להשחלה, וסיבוב של מחוגי השעון (בהמשך ניתן להתייחס לספרות ולצבעים המופיעים על גבי הקוביה).

פיל ג'מבו להתאמת צורות מבית Infantino - הפיל מגוון את משחק ההתאמה הקלאסי, הלחיצה על האוזניים של הפיל בסיום ההתאמה תוציא את החלקים דרך החדק של הפיל. החלקים צבעוניים, נוחים לאחיזה ושימוש. ניתן להתייחס לצורות השונות, לצבעים ולבנות מהחלקים מגדל. את הצורה להתאמה משנים על ידי הסיבוב של הזנב, משהו נוסף שמעשיר את אופציות המשחק, בהתחלה בהנחייה שלנו ובהמשך עם התפתחות היכולות המוטוריות של התינוק באופן עצמוני.מגדל כוסות - מאפשר תרגול ספירה, יכולות מוטוריות והבנה של אחסון של הכוסות אחת בתוך השניה. אני אוהבת לשדרג את משחקי האמבטיה עם הכוסות, ולאפשר מילוי וריקון של מים בכוסות, העברת המים מכוס אחת לשניה, המשחקים משדרגים את זמן הרחצה לאורך כל השנתיים הראשונות. ניתן להתייחס לצבעים של הכוסות, לשים כוס על הראש ככובע, להניח כדור / חפץ אחר מתחת לכוסות ולשחק משחק ״מחבואים״ עם הפריטים. רצוי להשתמש בשתי כוסות במשחק שכזה, כדי לשמר את תשומת הלב ולאפשר לילד מעקב אחר החפץ.


כדור סיליקון של נובי - מאשר לתינוק אחיזה נוחה, הוא גמיש במבנה שלו ועשוי סיליקון ֿמה שמייחד אותו ומאפשר להיות משחק קליל להעברה מיד ליד בשלב התפתחותי זה, מסירה אלינו ההורים, תפיסה קלה וכמובן הכנסה לפה כנשכן. אפשר לשדרג את המשחק בהשגחה שלנו, להכניס לתוך הכור חפץ שהתינוק אוהב כדי שיוכל ״לשלוף״ אותו החוצה, ניתן להכניס סרים צבעוניים למשיכה ועוד.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page