top of page

שינויים ברקמת השד בתקופת ההריון

השדיים עוברים לא מעט שינויים בתקופת ההריון, החל מהגודל שלהם, המרקם - התחושה, המראה, הצבע ועוד. במאמר הנוכחי, אסקור את השינויים השונים שמתרחשים לאורך ההריון על פי השינויים המאפיינים כל סמסטר, כדי לתת לך המידע שיוכל להקנות לך רוגע במהלך השינויים הרבים.


המאמר יענה על השאלות הבאות:

 • מתי תוכלי לראות את השינויים הראשוניים ברקמת השד?

 • שינויים בשד במהלך הטרימסטר הראשון

 • שינויים ברקמת השד בטרימסטר השני

 • שינויים ברקמת השד בטרימסטר השלישי

 • האם ניתן לוותר על השימוש בחזייה?

 • האם תקין לראות הפרשה דמית מהפטמה במהלך ההריון?

 • מדוע השדיים מגרדים בתקופת ההריון?

רוב הנשים שמות לב לשינויים ברקמת השד, עוד לפני שהן מגלות על ההריון, חלקן חוות את השינוי כסימן להריון חיובי. שני הורמונים משחקים תפקיד בשינויים המתרחשים בשדיים בתקופת ההריון - אסטרוגן ופרוגסטרון. השינויים המאפיינים את תקופת ההריון כוללים:

 • רגישות או שינוי בתחושה של הפטמה והשד.

 • שינויים בשד מבחינת הגודל (עלייה בגודל השד).

 • שינויים בצבע ובגודל של הפטמות והעטרה.

 • בלוטות מונטגומרי גדולות ובולטות יותר, אותן נקודות סביב הפטמה הנמצאות על העטרה (יש להן מראה אופייני כמו של פצעון - שימי לב, אלה בלוטות חשובות שמפרישות חומר סיכה, שמונע יובש מקומי של הפטמה / עטרה ואין לנסות לנקז אותם בשום אופן - כיוון שהפעולה עלולה לגרום לזיהום מקומי).

מתי תוכלי לראות את השינויים הראשוניים ברקמת השד?

רגישות בשדיים היא לרוב אחד התסמינים המוקדמים ביותר של הריון. ייתכן שתוכלי להבחין בכאב, כבדות או עקצוץ כבר 2-1 שבועות לאחר ההתעברות. מה מתרחש בעצם בגוף שגורם לאותם השינויים? הורמוני ההריון שלך גורמים לרקמת השד הרגילה להשתנות, ולמעשה, מכינים את רקמת השד לתקופה של ההנקה. הפטמות עלולות להפוך להיות בולטות מהרגיל, ואת עלולה לגלות שאת עולה במידה בחזייה.


שינויים בשליש הראשון - שבועות 13-1

תוכלי להבחין בכובד של רקמת השד ואף כאב, רגישות במגע אופיינית מאוד בתחילת ההריון.

הפטמות שלך עשויות להיות בולטות יותר.

בחלק מהמקרים, נשים חוות גדילה של רקמת השד כבר בשלב ההריון ההתחלתי.

העטרה הופכת להיות רחבה יותר ומודגשת (משנה את הצבע שלה).


שינויים בשליש השני - שבועות 27-14

בשלב הזה, נשים מדווחות על גדילה של החזה, הוא הופך להיות גדול וכבד יותר.

יכול להיות שהרגישות הראשונית של רקמת השד במגע שאייפנה את השבועות הראשונים - תחלוף.

הוורידים על השדיים הופכים להיות בולטים יותר (ציור ורידי מרשים בשלב זה, שהופך להיות מודגש אף יותר בתקופת ההנקה). מתפתחים אצל חלק מהנשים סימני מתיחה על השד בגלל התרחבות הרקמה. נפח הדם עולה בתקופת ההריון באופן כללי, בכ-50% ולכן, הורידים הופכים להיות בולטים במקומות רבים בגוף, בייחד באלה שהעור עדין יותר.

בליטות קטנות עשויות להופיע על העטרה. אלו הן בלוטות מייצרות שמן הנקראות בלוטות מונטגומרי, והן משמנות את אזורי העטרה והפטמה ומעודדות הנקה קלה יותר. העטרה רחבה ובולטת יותר לעין.

ייתכן שתבחיני בהפרשה צהבהבה, הנקראת קולוסטרום, מהפטמות שלך כבר בשבוע ה-16 עד ה-19. קולוסטרום הוא ההחלב הראשוני שאישה מייצרת עבור התינוק היונק לאחר הלידה - שימי לב, לא כל הנשים מדווחות על ההפרשה, לחלקן אין וחלקן לא שמות לב.


שינויים בשליש השלישי - החל משבוע 28 להריון

שינויים בגודל- ייתכן ותראי עלייה בנפח, לפני הלידה, גם אחריה, חלק מהמגמה מתרחשת עקב צבירת נוזלים עודפים.

דליפה של קולוסטרום - במידה ולא חווית בשלבים המוקדמים יותר של ההריון, אפשרי שתחווי זאת עכשיו. אין משמעות של דליפת קולוסטרום על יכולת ההנקה של התינוק לאחר הלידה.


האם אני יכולה ללכת ללא חזייה במהלך ההריון?

רצוי שלא לוותר על התמיכה לשדיים - בין אם שימוש בחזייה או גוזייה, המטרה נוחות בזמן היום כתוצאה מגדילה של הרקמה. הימנעי מחזיות לוחצות או עם ברזלים, שיכולות לייצר לחץ מקומי ולהוביל לחסימה אזורית (אגב, חסימה של צינורית חלב ותחושה של כאב יכולה להתרחש כבר בתקופת ההריון). חלק מהנשים מעדיפות לישון עם גוזיה לתמיכה נוספת בשדיים, מסייע לכאבי הגב העליון - עקב הכובד.


האם זה נורמלי שקיימת הפרשה דמית מהפטמה?

התופעה יכולה להיות נורמאלית וצפויה, הן בעקבות הגדלת כלי הדם והעלייה בנפח הדם והן בגלל תופעה של חסימת צינורית מקומית באזור הפטמה, אם זאת, בכל מופע של דם מהפטמה - חובה להיבדק על ידי כירורג שד.


למה השד מגרד בתקופת ההריון?

ככל שהשדיים שלך גדלים, גירוד, סימני מתיחה ורגישות של העור הם תופעות לוואי נורמליות. מה שקורה בפועל זו התרחבות של העור כדי להכיל את הרקמה המתפתחת אשר בסופו של דבר תיהיה אחראית על הייצור של החלב עבור התינוק היונק לאחר הלידה.

במקרים בהם את סובלת מגרד ניתן להסתייע במספר פעולות להקלה על המצב:

 • מריחה של שמן קוקוס או שמן המכיל ויטמין E (לינק למוצר מומלץ מiHERB - קוד הטבה AHA7011).

 • שימוש בקומפרסים קרים על השד (לא קרח), המטרה להרגיע את הגרד, מקלחת עם מים נעימים.

 • ניתן להסתייע בגרב המכילה שיבולת שועל בזמן הרחצה על האזור - מרגיע את הרקמה.

ואל תשכחי, לבצע בדיקה שנתית של רקמת השד אצל כירורג השד שלך בקופת החולים!

6,306 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page