שינויים פיזיולוגיים בתקופת ההריון

במהלך ההריון, הגוף שלנו עובר לא מעט שינויים כדי לשמור על ההריון ולהוות סביבה מעשירה עבור העובר המתפתח. אחד השינויים הגדולים, שרובינו מכירות, הוא השינוי ההורמונאלי. לעיתים, נשים לא מוכנות לכל השינויים המתרחשים בתקופת ההריון, כאשר כלל המערכות בגוף משתנות בעקבות המצב החדש. חלק מהשינויים שעוברים על האיה ההרה, בולטים לעין ואחרים ידועים לה, ומשפיעים על התפקוד היומי ועל איכות החיים.


ובכל זאת, גם כשהשינויים לא הכי נעימים (שלום לכם טחורים ועצירות!), חשוב שתדעי שכל השינויים שעוברים על הגוף שלך - הם למעשה, תוצאה של הרצון של הגוף, להביא אל העולם תינוק בריא. במארמר הנוכחי אפרט את שלל השינויים שעוברים על גוף ההרה בתקופת ההריון, במערכות השונות, החושים המשתנים ועוד.


השינויים במערכת האנדוקרינית (הורמונים שלום!)

אחד דברים הראשונים שהאישה ההרה יכולה לשים לב אליהם, עוד לפני השינויים הפיזיים הרבים שמתרחשים בעקבות ההריון, הוא מצב הרוח ורמות האנרגיה. השינויים ההורמונאליים בתחילת ההריון משמעותיים ויש להם השפעה ניכרת על האישה.

נשים רבות חשות רגישות יותר כבר מהטרימסטר הראשון של ההריון, מצבי הרוח משתנים במהירות (כמו רכבת הרים תחושתית) ובנוסף, גם תחושת התשה וחוסר אנרגיה. וכן, חלק מההורמונים שמשפיעים עלייך, אחראים גם לתחושת הבחילות המלווה חלק מהנשים כבר מהשבועות הראשונים של ההריון.


גונדוטרופין כוריוני אנושי (HCG), לקטוגן שלייתי אנושי (hPL), אסטרוגן ופרוגסטרון הם ההורמונים העיקריים השולטים במהלך ההריון.

בואי נכיר קצת את ההורמונים האלה מקרוב: HCG - הורמון המיוצר על ידי השליה ועוזר לתמוך בתהליך ההריוני, עשוי להיות